Agrolotnictwo w Polsce

Agrolotnictwo w Polsce

Widok na port przeładunkowy

Agrolotnictwo stanowi lotnictwo rolnicze, które rozpoczęło się w naszym kraju na samym początku dwudziestego stulecia. Mowa tu o pierwszych latach lat dwudziestych minionego stulecia. Jego historia jest bardzo szeroka i dynamiczna. Co to w ogóle jest agrolotnictwo w praktyce i skąd wzięło się takie nazewnictwo?
Jako agrolotnictwo określa się tak jak wspomnieliśmy rodzaj transportu lotniczego jaki stanowi transport rolniczy i jest to transport samolotowy. Dokładna polska data uruchomienia tego rodzaju działalności w ramach usług spedycyjnych wiąże się z okresem 1925 roku, ponieważ to właśnie wtedy miały miejsce rozliczne światowe eksperymenty, w jakich zdecydowano się zastosować samoloty rolnicze mające służyć w zabiegach agrotechnicznych. Pierwszy raz było to w celu usuwania szkodników leśnych, do jakich zaliczały się barczatki sosnówki oraz choinówki.

Próba przebiegła z powodzeniem i tak też zaczęto realizować szereg różnorodnych praktyk rolniczych, łączących się jednocześnie z rozwojem branży spedycyjnej. Musimy wspomnieć także i o tym, że miało to miejsce w nadleśnictwie Mścin, a więc w niedalekiej odległości od Nowego Miasta Lubawskiego. Do transportu środków tego rodzaju wykorzystano samoloty bombowe Breguet 14 oraz Potez XV. Należy mieć na względzie także fakt, że wówczas udało się przetransportować przeszło sto kilogramów sypkich chemicznych środków i był to ładunek uznany za niebezpieczny. Kolejne próby powietrzne z zakresu agrolotnictwa pojawiły się już rok później i znowu zakończyły się powodzeniem, w konsekwencji czego na stale ten rodzaj zabiegów ujęto w transporcie lotniczym.
Napisane przez:

Copyright 2020 transport-som.szczecin.pl